Łuszczyca – jak z nią żyć i jak o nią dbać?

luszczyca-dłoń-dotknięta-chorobą

Ta podstępna choroba skóry ma charakter choroby przewlekłej, a jej leczenie polega dziś głównie na łagodzeniu dolegliwości związanych z tą przypadłością. Łuszczyca jest zatem chorobą, którą trzeba zaakceptować i oswoić.

Jak żyć z tą chorobą? Podstawą dla każdego pacjenta, któremu życie utrudnia łuszczyca, jest wprowadzeniu w swym życiu kilku prostych zmian, dzięki którym ta choroba skóry nie będzie aż tak uciążliwym problemem. Co można zrobić?

luszczyca-schemat-chorej-skóry

 

Łuszczyca – składniki diety odpowiednie dla osób dotkniętych chorobą

Podstawa to dieta. Wiadomo, że to, co jemy, wpływa i na ogólny stan naszego zdrowia, i na stan naszej skóry. Włączenie kilku wartościowych produktów może mieć zbawienny wpływ na naszą skórę i w znacznym stopniu przyczynić się do poprawy jej wyglądu. Jakie produkty powinna zatem uwzględniać dieta tych osób, którym dokucza łuszczyca? Ważnym składnikiem diety w takim przypadku będą produkty zawierające sporo kwasów tłuszczowych omega-3 oraz witaminy D. Ryby, oleje roślinne. Są to składniki menu, których chorzy na łuszczycę z pewnością powinni się zainteresować. Mają one doskonały wpływ na skórę i stanowią dla niej cenne wsparcie.

Leczenie łuszczycy stanie się też łatwiejsze w chwili, gdy do menu włączone zostaną takie warzywa, jak czosnek, sałata oraz marchew. Dla tych, którzy chętnie sięgają po suplementy diety, wspaniałym sojusznikiem w walce o zdrowie skóry stanie się też wiesiołek lekarski. Jest dostępny w formie kapsułek w niemal każdej aptece. Dieta to w przypadku osób z łuszczycą musi też wykluczyć kilka składników.

 

kosmetyki-do-pielegnacji-skory-z-luszczyca

 

Czego należy unikać?

Wiadomo, że na skórę dotknięta łuszczycą negatywnie wpływa obecność podrobów oraz wędlin w diecie. Zmiany chorobowe mogą się też nasilić w chwili, gdy zbyt często zaczniemy sięgać po warzywa strączkowe. Ostrożność należy też zachować w przypadku takich produktów, jak kawa, kakao oraz ostre przyprawy.

Dieta jest sprawą bardzo ważną, jednak nie tylko ona wpływa na stan chorego. Dla chorej skóry wielkim zagrożeniem jest przecież i alkohol, i dym z papierosów. Dolegliwości związane z łuszczycą mogą się też nasilić w chwili, gdy chory sięgnie po niewłaściwe kosmetyki lub narazi skórę na przesuszenie – np. zbyt długimi kąpielami. Warto też pamiętać, że życie w stresie nasila problemy z łuszczycą. Zatem każda osoba walcząca z tą chorobą musi nauczyć się jednej z kilku technik relaksacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *